A kutya morgása rejtett tartalmat is közvetít - derül ki egy magyar-osztrák kutatásból.
A kutya hangadásáról eddig nem volt tudott, hogy van funkcionális tartalma, tehát hogy az állatok külön hangot alkalmaznak eltérő információk közlésére. Az Animal Behaviour című szaklap áprilisi számában az ELTE, a Bécsi Egyetem és a szintén osztrák Konrad Lorenz Intézet etológusai olyan kísérletről számolnak be, amely során egy kutyát és egy ízletes csontot helyeztek egy helységbe.
Mihelyst a kutya közeledni kezdett a csonthoz, a kutatók egy, a táplálékát őrző fajtárs morgását játszották le neki. Az esetek többségében a kutya ezt követően megtorpant - írja a Science magazin internetes hírportálja a tanulmányra hivatkozva. - Ha azonban a kutatók egy idegenre morgó kutya hangját játszották le - amely az emberi fül számára az előbbihez meglehetősen hasonlóan hangzott - a kísérleti kutya nem zavartatta magát, és megszerezte a csontot.
Az etológusok a jelenségből arra következtettek, hogy a kutyamorgás nem általános ellenséges figyelmeztetés, hanem tartalommal is bír. Az állatok kognitív képességeit kutató tudósok körében központi téma, hogy az állatok képesek-e ily módon kommunikálni. Egyes majmok például hangjukkal jelezni tudják az általuk megpillantott zsákmányállat faját. Kutyáknál ez az első alkalom, hogy a mögöttes tartalom napvilágra került.